Pedodonti

Pedodonti ya da çocuk diş hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar.

Kliniğimizde gerekli olan tüm dental tedaviler çocuklara uygulanmaktadır. Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir.

Bright Smiles | Işıldayan Gülüşler İletişim
antalya Pedodonti

Pedodonti - Antalya

Pedodonti Uygulamaları - Antalya

Kliniğimizde gerekli olan tüm dental tedaviler çocuklara uygulanmaktadır. Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir. Çocuk hastada erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir.

  • Ağız ve damak yapısı
  • Süt dişlerinin oluşumu
  • Süt dişlerinden kalıcı dişlere geçiş
  • Kalıcı dişler ve süt dişlerindeki çürükler
  • Kalıcı ve süt dişlerindeki şekil bozuklukları gibi birçok konuya değinir.

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikayesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında hastaya, anne ve babasına bilgi verilir. süt ve sürekli dişleri çürük ve periodontal hastalıklar gibi başlıca ağız hastalıklardan korumak için birçok yöntem uygulanmaktadır.

Bunlar; ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, yöntemlerinin öğretilmesi, sistemik ve topikal florür uygulamalarının yapılması, fissür örtücülerin uygulanması ve yer tutucuların uygulanması olarak sayılabilir.

Koruyucu diş hekimliğinde en etkili tedavi şekli olarak kabul edilen florür tedavileri, sağlıklı bireylerde, çürüğe yatkın bireylerde, dişlerdeki hassasiyet ve erozyon tedavisinde, özel bakıma ihtiyacı olan sistemik rahatsızlığı olan bireylerde uygulanabilmektedir. Uygulamalar bireyin yaş ve çürük oluşum riskine göre belirlenen sıklık ve miktarlarda gerçekleştirilmektedir.

Florür uygulaması, diş minesini güçlendirmeyi sağlayan tedavidir ve tüm dişlere uygulanabilir. Yan etkisi bulunmayan bu teknik dişler kurutularak uygulanmaktadır. Flor uygulaması 5 dakika sürer. Bir saat yemek yenmemeli. İlk 24 saat süt ürünleri tüketilmemeli. Çünkü jelin etkisini azaltır. Yeni diş çıkardıkça tekrarlanmalıdır. Ağızda bulunan dişlere de 6 ayda bir yenileme yapılmalıdır.

Erken yaşta başlayarak olası çürük ve şekil bozukluklarına erken müdahale edilmiş olur. İleri yaşlardaki diş sorunlarının da önüne geçilmiş o

Anatomik olarak azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde bulunan girinti ve çıkıntılar, yiyecekler için yapışıp kalabilecekleri bölgeler oluşturmaktadır.

Çürükler temizlenmesi zor olan bu bölgelerden başlamaktadır. Fissür örtücüler, dişlerde bu yüzeyleri sığlaştıracak, besinlerin tutunmasını azaltacak ve fırçalanmasını kolaylaştıracak bir yüzey oluşturulmasına yardımcı olmaktadır. Klinik uygulamalar sonrasında çürük oluşumun %70-80 oranında azalma görüldüğü bilinmektedir.

Bu tedavinin avantajı azı dişlerini koruyarak çürük riskini en aza indirir ve dişlere hiçbir zararı yoktur.

Bu uygulama 5 dakikada tamamlanır ve düzenli tekrarlanmasına gerek yoktur. Sadece kullanım ile aşınan yüzeyler yenilenir.

Fissür örtücü ve fluor birbirini tamamlayan tedavilerdir. İkisini de uygulayabilirsiniz. Dolgu'dan daha ekonomik bir uygulamadır.

Korkmamasını ve acı çekmeyeceğini söylemeyin. Bilinçaltında diş hekimini zorlu bir süreç olarak algılamaması için, tedavi sonrasında ödüllendirme yapmayın. Diş hekiminiz, çocuğunuzu rahatlatacaktır, panik olup da bunu çocuğunuza yansıtmayın. Çocuğunuzu diş hekimine tok getirmelisiniz.

İlk dişi çıktıktan sonra pedodonti kontrolü için diş hekiminize gidebilirsiniz.

Çocuğunuzun canının acımayacağıyla ilgili tetkikler yapılarak, çocuk diş hekimine alıştırılır. Çocuğunuzun genel diş durumu kontrol edilerek, herhangi bir anomali olup olmadığına bakılır. Dişleri koruma ve beslenme ile ilgili ebeveynler bilgilendirilir.

Hap Bilgi Bölümü

Pedodonti ya da çocuk diş hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlar.

İletişim

İyileşme süreci: 1-2 Seans.

İletişim

Antlara Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ekibi olarak 15 yılı aşkın süre boyunca elde ettiğimiz başarılı diş sağlığı operasyonlarına ait fotoğraflar için lütfen tıklayınız.

Fotoğraf Galerisi

İletişim

Antalya'da ortodonti tedavisi ve Antlara Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Antlara Dental Kliniği kalitesi ve tecrübesi büyük fark sağlıyor

16+ yıl implant tedavileri tecrübemiz ile diş sağlığınızı koruyoruz.


Antlara Dental Polikliniği

Erken Teşhis & Tedavi Önemi

Kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir.

Çocuğunuzda Doktor Korkusu varsa?

Kliniğimizde diş hekimi ve dental tedavi korkusu olan çocuklara Bilinçli Sedasyon ve Genel Anestezi altında dental tedaviler uygulanmaktadır.

Çocuk Diş Bakımı & Eğitimi

Ağız hijyeni kavramının öğretilmesi, diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, yöntemlerinin öğretilmesi vb. tedavilerin uygulanması

Sağlıklı dişlere sahip olmak ve daha fazla bilgi almak için implant ve endodonti-kanal tedavisi makalelerini mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Kliniğimizde diş hekimi ve dental tedavi korkusu olan çocuklara Bilinçli Sedasyon ve Genel Anestezi altında dental tedaviler uygulanmaktadır.
Bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Antlara Dental Diş Kliniğinde kaliteli doğru tedaviyi bulacaksınız.

Antalya diş hekimi ihtiyacınız olması durumunda; Lara / Antalya'da bulunan tam teşekküllü Antlara Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi iletişime geçebilirsiniz.